Administration

Deshazor-Williams, Roshonda
Administration
Assistant Principal
Holmes, Shelley
Administration
Assistant Principal of Instruction
Maddox, Denny
Administration
Assistant Principal/ Athletic Director
McCook, Chris
Administration
Principal
Seward, Tom
Administration
Assistant Principal

Counselors

Davis, Pam
Counseling
School Counselor
Jefferson, Lamontay
Counseling
School Counselor/ Testing Coordinator
Strong, Karen
Counseling
School Counselor
Wade, Janet
Counseling
School Counselor

Support Staff

Abram, Erica
Office Staff
Family Engagement Coordinator
Bailey, Linda
Office Staff
Principal's Secretary
Belflower, Ashley
Student Services
Paraprofessional
Bryant, James
School Nutrition Program
School Nutrition Manager
Byron, Brenda
Student Services
Paraprofessional
Choney, Sabrina
Student Services
Paraprofessional
Chong, Martha
Student Services
Paraprofessional
Gaskin, Cheryl
School Nutrition
School Nutrition
Gore, Diane
Office Staff
Attendance Clerk
Hein, Lori
Student Services
Paraprofessional
Hunnicutt, Cheryl
Office Staff
Receptionist
Jackson, Brandy
Library
Media Clerk
Kinnas Sharp, Donna
Student Services
Paraprofessional
Lafferty, Lee
Student Services
Paraprofessional
Lester, Icsheila
School Nutrition
School Nutrition
Murphy-Forrester, Paula
Student Services
Paraprofessional
Osborne, Debra
Office Staff
Administrative Technology Specialist
Palmer, Tracy
CTAE
CTAE Paraprofessional
Peeler, Cindy
Office Staff
Med Tech
Robinson, Sharon
School Nutrition
School Nutrition
Sarrtsud, Saravudh
School Nutrition
School Nutrition
Sostillio, Julie
Counseling
Counselor Secretary
Stroud, Rose
Student Services
Paraprofessional
Sutton, Sharon
School Nutrition
School Nutrition
Thompson, Sharon
Student Services
Paraprofessional
Tucker, Melinda
Student Services
Paraprofessional
Wade, Robin
Office Staff
Bookkeeper
Williams, Jamaura
Student Services
Paraprofessional
Zanfardino, Karen
Student Services
Speech-Language Pathologist

Teaching Staff

Alexander, Elizabeth
Social Studies
Teacher
Alexander, Gerald
AFJROTC
Aerospace Science Instructor
Avery, Jeremy
Health and Physical Education
Teacher
Bailey, Mark
Social Studies
Teacher
Barrett, Michael
JROTC
Senior Aerospace Science Instructor
Bone, Amanda
Social Studies
Teacher
Boone, Amaris
English
Teacher/ Yearbook Advisor
Boyd, Janie
English
Teacher
Brown, Brenice
Mathematics
Teacher
Brown, Cassie
Student Services
Achievement Specialist
Buchanan, Krista
Science
Teacher
Bynum, Timothy
Mathematics
Teacher
Carrier, Bryan
Mathematics
Teacher
Chastain, Kelly
Health and Physical Education
Teacher
Colson, Becky
Mathematics
Teacher
Cooper, Grace
English
Teacher
Cox, Michelle
Mathematics
Teacher
Cumbie, Brooks
Student Services
Teacher
Cuthpert, Reginald
Mathematics
Teacher
Daffron, Caleb
Social Studies
Teacher
Daniel, Jenna
Student Services
Teacher
Daniel, Scott
English: AP Language and Humanities
Teacher
Davis, Michael
Social Studies
Teacher
Davis, Rodney
Science
Teacher
Dawson, Dexter
Student Services
Teacher
Dollar, Katherine
English
Teacher
Dyson, Andrea
Student Services
Teacher
Edwards, Jeremy
Health and Physical Education
Teacher
Ekey, Chad
Social Studies
Teacher/ Department Chair
English, Shelby
Fine Arts
Theatre Teacher
Fordham, Hope
Science
Teacher
Franklin, Lauren
CTAE
Work-Based Learning Coordinator
Franklin, Sonja
English
Teacher
Freyer, Sherry
Study Skills
Teacher/ Department Chair
Hackney, Felicia
English
Teacher
Haeusler, Carolyn
Library
Media Specialist
Hanlin, Kristin
English
Teacher
Hardee, Amber
CTAE
Teacher
Harper, Jennifer
Mathematics
Teacher
Harrison, Kelly
Science
Teacher
Henderson, Candace
Science
Teacher/ Department Chair
Howell, Todd
Fine Arts
Band Director/ Department Chair
Jackson, Antoine
CTAE
Aerospace Science Instructor AFJROTC
Johnson, Amanda
CTAE
Graphic Communications & Graphic Design Teacher
Johnson, Stephanie
CTAE
FACS Instructor
Kirk, Tara
Science
Teacher
Layton, Andrew
Mathematics
Teacher
Lee, Sherri
Social Studies
Teacher
Lemus, Maria
Student Services
ESOL Teacher
Lenderman, Shaun
Mathematics
Teacher
Leskosky, Louis
English and Social Studies
Gifted Lead Teacher
Long, Constance
English
Teacher
Marshall, Cisely
Science
Teacher
Martin, Crystal
Mathematics
Teacher
Martin, Kimberly
Social Studies
Teacher
Mayhew, Jamie
Social Studies
Teacher
Mullis, Emma
World Language
Spanish Teacher
Munford, Alfreda
Student Services
Teacher
Myles, Marsha
Student Services
Achievement Specialist
Potts, Samuel
Fine Arts
Chorus Director
Pratt, Jennifer
Foreign Language
French Teacher
Proffitt, Bobbie
Mathematics
Teacher
Pruitt, Janie
Science
Teacher
Puryear, Jonna
World Language
Teacher
Rader, Nicole
Mathematics
Teacher
Rainwater, Brian
CTAE
Agriculture Teacher
Reeves, Chris
Health and Physical Education
Teacher
Risaliti, Allison
CTAE
Teacher
Rowley, James
Health and Physical Education
Teacher/Strength and Conditioning Coach
Sanders, Veronica
CTAE
Teacher
Scott, Laron
Student Services
Teacher
Shepherd, Amy
Math/Science
Teacher
Singletary, Jordan
Health and Physical Education
Teacher
Slaughter, Amanda
Social Studies
Teacher
Sostillio, Nicholas
Fine Arts
Theatre Teacher
Squires, William
Mathematics
Teacher
Stanley, Christopher
Science
Teacher
Stelzer, Kayla
World Language
Teacher
Stevens, Mark
Mathematics
Teacher/ Department Chair
Stevens, Melissa
Student Services
Teacher
Stuart, Sarah
Mathematics
Teacher
Talton, Antonio
In-School Suspension
Teacher
Teague, John
Science
Teacher
Thomas, Cynthia
Science
Teacher
Towson, Jill
English
Teacher
Turley, Edgar
English
Teacher
Urban, Brandi
English
Teacher
Van Dalinda, Ryan
CTAE
Marketing Education/ Department Chair
Waite, Kara
Science
Teacher
Walker, Robert
Social Studies
Teacher
Watson, Amanda
Mathematics
Teacher
Watts, Bryan
Social Studies
Teacher
Westbrook, Marquis
Health and Physical Education
Teacher/ Head Football Coach
White, Rebecca
Health and Physical Education
Teacher/ Department Chair
Whitley, Audra
Student Services
Teacher
Wildes, Kayeli
English
Teacher
Winters, Mary
Mathematics
Teacher
Wright, Elizabeth
English
Teacher/ Department Chair
Yandle, Allison
Science
Teacher
Yarbrough, Maryjane
Fine Arts
Art Teacher